نکاتی برای موفقیت با بودجه محدود؛ استراتژی بودجه بندی تبلیغات کلیکی

نکاتی برای موفقیت با بودجه محدود؛ استراتژی بودجه بندی تبلیغات کلیکی

هر چند بودجه‌ی تبلیغات کلیکی نقش مهمی در عملکرد آن دارد، اما بدون داشتن طرح و نقشه ای مناسب، صرف بودجه هنگفت، نمی تواند موفقیت کمپین را تضمین کند.
پس از تنظیم اهداف، باید بودجه بندی تبلیغات در گوگل میزان بودجه اولیه کمپین ها را مشخص کنید. در وهله اول باید تعداد لیدهایی (سرنخ فروش یا مشتریان بالقوه) که می خواهید از طریق تبلیغات کلیکی بدست آورید، مشخص کنید. این مقدار باید متناسب با منابع موجود و اهداف تعیین شده در مرحله قبل باشد.

باور رایج این است که هر چه بودجه تبلیغات کلیکی بیشتر باشد، نتایج بهتری به دست می آید. اما ممکن است مشاغل کوچک یا مشاغلی که بودجه زیادی ندارند، قادر به افزایش بودجه نباشند.

اما چطور می توان با بودجه موجود، حداکثر موفقیت را بدست آورد؟

امروز یاد می گیریم که چطور می توانیم استراتژی تبلیغات کلیکی خودمان را متناسب با میزان بودجه موجود، تنظیم و مدیریت کنیم.

به علاوه، نحوه هدف گیری کلمات کلیدی باید طوری باشد که به شما کمک کند هزینه ها را صرف آگهی هایی کنید که برای کسب و کارتان بهتر کار می کنند. نیازی به صرف هزینه برای کلمات کلیدی Broad Match یا کلمات کلیدی رقابتی که فقط باعث اتلاف بودجه می شوند، نیست. این کلمات کلیدی را به عنوان کلمات منفی اضافه کرده و فقط روی کلمات کلیدی کارآمد و مناسب تمرکز کنید تا نرخ تبدیلتان افزایش پیدا کند.

جنبه مثبت امتیاز کیفیت این است که وقتی این امتیاز به سطح مناسبی برسد، می توان پیشنهاد قیمت را کاهش داد و در هزینه ها صرفه جویی کرد. به این ترتیب بدون این که نیازی به صرف هزینه چندانی داشته باشید، می توانید رتبه‌ خودتان را ارتقاء دهید.

هر از گاهی ادگروپ ها را بازبینی کنید و فقط گروه هایی را که عملکرد خوبی دارند، حفظ کنید. تمرکزتان را روی مجموعه آگهی هایی که موفقیت بیشتری دارند جمع کرده و از صرف بودجه برای آگهی هایی که نرخ تبدیل شان پایین است، خودداری کنید.

اهداف واضح و مشخصی برای کمپین‌تان تعیین کنید

شما برای راه اندازی یک استراتژی موفق در تبلیغات کلیکی نیاز به بودجه خیلی زیادی ندارید. در این یادداشت تلاش من بر این است که به شما نشان دهم که چطور میزان موفقیت کمپین های تبلیغات کلیکی را با هر مقدار بودجه‌ای که دارید، افزایش دهید.

داشتن تفکر رو به جلو هنگام شروع کار تبلیغات کلیکی ضروری است. از پیش تعیین کردن خروجی ها و نتایج کمپین های تبلیغاتی به شما کمک می کند که از صرف هزینه‌های گزاف و تحمیل هزینه های غیرضروری جلوگیری کنید. بنابراین اولین گام، تعیین اهداف است.

مشخص کنید که هدف تان از راه اندازی کمپین چیست و چطور قرار است به این اهداف برسید.

درباره کلمات کلیدی تحقیق کنید

انجام تحقیقات عمیق درباره کلمات کلیدی، بهترین راه ها و فرصت های رسیدن به مخاطبین را مشخص می کند. لیست کلمات کلیدی باید کامل، مرتبط و پویا باشد. بهتر است این لیست حاوی محبوب ترین کلمات کلیدی باشد که با مخاطبین موردنظرتان تناسب دارند و در عین حال حاوی عبارات دنباله دار هم باشد تا بتوان با استفاده از آن هدفگیری را به صورت ویژه و خاص هم انجام داد.

جهت محاسبه میزان تناسب استراتژی پیشنهاد قیمت برای کلمات کلیدی، می توانید از فرمول زیر استفاده کنید

میزان بودجه موجود را تخمین بزنید

در مرحله بعد، قبل از این که شروع به تعیین میزان هزینه به ازای هر مشتری مورد انتظارتان کنید، باید دقیقا مفهوم لید را برای خودتان مشخص کنید.

امتیاز کیفیت خودتان را افزایش دهید

امتیاز کیفیت در ادوردز هم بر میزان هزینه به ازای هر کلیک و هم بر نرخ تبدیل تاثیر گذار است. گوگل به امتیاز کیفیت اهمیت زیادی می دهد و میزان هزینه به ازای هر کلیک، کاملاً به امتیاز کیفت بستگی دارد.

اگر هدف شما این است که میزان هزینه به ازای هر کلیک را کاهش دهید، باید سعی کنید امتیاز کیفیت خودتان را افزایش دهید.

مثلاً اگر هدف شما در زمینه جذب مشتری این است که هر ماه 250 مشتری جدید جذب کنید و بودجه بندی تبلیغات در گوگل نرخ بستن قرارداد در حال حاضر 15 درصد، با هزینه‌ی 50 هزار تومان به ازای هر لید باشد؛ نیاز به صرف بودجه‌ای معادل 83.350.000 تومان در ماه دارید تا بتوانید توسط تبلیغات کلیکی 1667 لید ایجاد کنید.

در تخصیص بودجه، استراتژیک عمل کنید

مرحله بعدی بهبود هزینه به ازای هر لید است. مقرون به صرفه بودن این هزینه به شما کمک می کند در زمینه کمپین های تبلیغات کلیکی استراتژیک تر عمل کرده و با توجه به میزان بودجه، کارآمدترین آگهی ها را مشخص کنید.

اگر قصد کاهش هزینه به ازای هر لید را دارید، لازم است:

  • نرخ تبدیل را افزایش داده
  • و هزینه به ازای هر کلیک (CPC) را کاهش دهید

با تمرکز بر آگهی هایی که بهترین عملکرد را داشته اند و کاهش هزینه می توانید بودجه های خودتان را عاقلانه تر صرف کنید. در محاسبه بازگشت سرمایه، بالا بودن میزان درآمد در مقایسه با هزینه ها نشان دهنده سرمایه گذاری مناسب است.

به این ترتیب می توانید حجم جستجو و میزان هزینه به ازای هر کلیک را تحلیل کنید تا مشخص شود آیا میزان این هزینه ها در حدی است که بتواند شما را به اهدافتان برساند یا خیر.

یکی از نکات مهم برای حداکثر کردن کارایی کمپین‌ها با بودجه محدود این است که مدام عملکرد کلمات کلیدی مورد استفاده را بررسی کنید. با تحلیل کلمات کلیدی در طول کمپین، می توانید تعیین کنید که آیا این کلمات بهره وری موردنظر را دارند یا خیر و در صورتیکه بهره‌وری لازم را نداشتند، در تخصیص بودجه تجدید نظر کنید تا از اتلاف هزینه برای کلمات کلیدی که عملکرد خوبی ندارند، پیشگیری شود.

به نحوه هدف گیری توجه کنید

با بررسی عمیق تر نحوه هدف گیری (تارگت کردن) می توانید در هزینه ها صرفه جویی کرده و همزمان تناسب آگهی ها با مخاطبین را نیز بهبود ببخشید.

مثلاً اگر قرار است کمپین شما فقط لیدهایی از یک جنسیت خاص را جذب کند، می توانید از هدفگیری بر مبنای جنسیت در کمپین استفاده کنید تا از اتلاف هزینه برای جذب سایر مخاطبین جلوگیری شود.

در صورتیکه قصد تمرکز بر سنین خاصی را دارید تا نرخ تبدیلتان افزایش پیدا کند، می توانید با استفاده از این نوع تارگت کردن شانس موفقیت خودتان را افزایش دهید.

 

بررسی اجمالی

میزان موفقیت کمپین ها توسط استراتژی مورد استفاده مشخص می شود نه میزان بودجه صرف شده. در استراتژی بودجه بندی برای تبلیغات کلیکی، باید تمرکز روی آگهی هایی که عملکرد خوبی دارند باشد و مدام عملکرد آگهی ها بررسی شود تا این اطمینان حاصل شود که منابع به بهترین شکل ممکن تخصیص پیدا کرده‌اند.

اگر بودجه محدودی دارید، بهتر است ابتدا کار را با قدم های کوچک شروع کرده و بعد از این که متوجه شدید چه استراتژی هایی برای کسب و کار شما مناسب تر هستند، برد تبلیغاتتان را گسترش دهید.

داشتن درکی مناسب از مخاطبین هدف، کلمات کلیدی مرتبط و مناسب و یک استراتژی ساختار یافته به افزایش پتانسیل کمپین حتی با وجود بودجه‌ای محدود کمک می کند.

 

Related posts