جو روانی عامل اصلی افزایش قیمت خودروهای وارداتی

جو روانی عامل اصلی افزایش قیمت خودروهای وارداتی

جو روانی عامل اصلی افزایش قیمت خودروهای وارداتی

به گزارش اخبار خودرو به نقل از دنیای اقتصاد، بازار خودروهای داخلی طی هفته جاری روزهای آرامی را سپری کرد در حالی که بازار خودروهای وارداتی با تغییرات قیمتی مواجه شده است. آن گونه که فعالان بازار می‌گویند، اصلی‌ترین عامل در افزایش قیمت خودروهای وارداتی در هفته جاری، جو روانی ناشی از ابلاغ بخشنامه ۴ درصد مالیات علی‌الحساب از سوی گمرک جمهوری اسلامی ایران طی هفته‌های گذشته بوده است. هر چند فعالان اقتصادی به این ابلاغیه دولت انتقادات بسیاری دارند و معتقدند روند اجرای این بخشنامه باید متوقف شود، با این حال تاکنون خبری از تغییر نظر وزارت امور اقتصاد و دارایی و گمرک در این مورد منتشر نشده است.

این در حالی است که فعالان واردات خودرو به کشور هشدار داده‌اند اجرای این بخشنامه موجب افزایش قیمت خودروهای خارجی در کشور خواهد شد و بار این افزایش قیمت را مصرف‌کنندگان به دوش می‌کشند. از آنجا که تاکنون خودرویی با پرداخت ۴ درصد مالیات علی‌الحساب به کشور وارد نشده است؛ بنابراین نمایشگاهداران خودرو، افزایش قیمت کنونی خودروهای وارداتی را ناشی از جو روانی ایجاد شده در بازار عنوان می‌کنند.

در این میان اما موضوع دیگری که در بازار خودروهای وارداتی اثرگذار بوده است، رای دیوان عدالت اداری درباره آزاد شدن بخشی از خودروهای وارداتی بالای ۲۵۰۰ سی‌سی است. به گفته فعالان بازار، این موضوع نیز در به هم خوردن تعادل قیمتی خودروهای وارداتی طی هفته جاری موثر بوده است. هر چند رای دیوان عدالت اداری درخصوص بخشی از خودروهای وارداتی (آنها که پیش تر اجازه ورود به کشور نداشتند و به‌تازگی مجوز لازم را گرفته اند) است، با این حال به‌نظر می‌رسد زمزمه تغییر معیار لوکس بودن خودروها سبب تغییرات قیمتی در بازار خودروهای وارداتی شده است. به‌عبارت بهتر، هم‌اکنون در بازار خودروهای وارداتی دو سناریو برای آینده این بازار مطرح است که اولی بر «آزاد شدن واردات خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی‌سی‌ و تغییر معیار خودروهای لوکس» تاکید می‌کند و دومی نیز به «عدم تغییر معیارها و ممنوع بودن واردات خودروهای لوکس» مربوط می‌شود. به اعتقاد نمایشگاهداران خودرو پایتخت، در صورت رفع ممنوعیت ورود خودروهای بالای ۲۵۰۰‌سی‌سی، خودروهایی با این حجم موتور که در بازار موجودند و عمدتا متعلق به سال‌های قبل از ۹۱ هستند، با کاهش قیمت مواجه خواهند شد.

افزایش قیمت وارداتی‌ها

اما سراغ بازار برویم و ببینیم وضعیت قیمت خودروهای خارجی در هفته جاری به چه صورت است. به روایت نمایشگاهداران خودرو پایتخت، طی هفته جاری خودروهای وارداتی افزایش قیمت بین یک تا ۳ میلیون تومان را تجربه کرده‌اند. بر این اساس، هم‌اکنون هیوندایی توسان با افزایشی یک میلیون تومانی با قیمت ۱۹۲ میلیون تومان معامله می‌شود. هیوندایی النترا نیز با قیمتی برابر با ۱۳۲ میلیون تومان به فروش می‌رسد که این موضوع از رشد قیمت یک میلیون تومانی این خودرو حکایت دارد. کیا اسپورتیج نیز با افزایش یک میلیون تومانی در حال حاضر ۱۸۳ میلیون تومان معامله می‌شود. کیا سراتو هم با قیمتی برابر با ۱۳۶ میلیون تومان عرضه می‌شود و این یعنی خودروی مذکور دو میلیون تومان گران شده است. در این میان کیا اپتیما نیز با رشد یک میلیون تومانی، در حال حاضر ۱۹۱ میلیون تومان معامله می‌شود. اما سری به محصولات شرکت تویوتا بزنیم. در این بین، تویوتا RAV4 با افزایش قیمت ۳میلیون تومانی در حال حاضر ۲۴۰ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. یاریس‌هاچ‌بک نیز قیمتی برابر با ۱۱۳ میلیون تومان دارد که این موضوع از افزایش قیمت یک میلیون تومانی این خودرو حکایت می‌کند. در این میان کمری هیبریدی نیز با جهش۲میلیون تومانی مواجه شده و در حال حاضر ۲۱۲ میلیون تومان معامله می‌شود.

ثبات بازار داخلی‌ها

به بازار داخلی‌ها برویم و ببینیم اوضاع و احوال قیمت‌ها در این بازار به چه شکل است. آن طور که فعالان بازار روایت می‌کنند، بازار خودروهای داخلی طی هفته‌ جاری روزهای تقریبا آرامی را سپری کرده و بیشتر خودروها ثبات قیمت داشته‌اند. بر‌این‌اساس، هم‌اکنون پژو ۲۰۶ تیپ ۵ با قیمتی برابر با ۳۸ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود که این موضوع از ثبات قیمت خودروی موردنظر در هفته‌جاری حکایت می‌کند. همچنین پژو ۲۰۶ صندوقدار مدل V8 نیز بدون تغییر قیمت در حال حاضر با قیمت ۳۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان معامله می‌شود. از بازار پژو ۴۰۵ نیز خبر می‌رسد این محصول که طی هفته‌های گذشته افزایش قیمت را تجربه کرده بود، در حال حاضر با قیمت ۳۰میلیون و ۷۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود که نشان از ثبات قیمت این خودرو در بازار دارد.

دیگر محصول ایران خودرو به نام سمند EF7 نیز طی هفته جاری ثبات قیمت خود را حفظ کرد و هم‌اکنون ۳۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود. سمند مدل LX نیز طی هفته اخیر ثبات خود را حفظ کرده است و هم‌اکنون قیمتی برابر با ۳۱ میلیون تومان دارد. نمایشگاهداران خودرو پایتخت اما در مورد رانا نیز تاکید می‌کنند که این محصول با توجه به تثبیت قیمتش طی هفته جاری، هم‌اکنون ۳۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان به فروش می‌رود. از رانا که بگذریم، تیبا نیز در حال حاضر بدون تغییر، قیمتی معادل ۲۴ میلیون و ۹۵۰هزار تومان در بازار دارد. فعالان بازار اما از ثبات قیمت پراید خبر می‌دهند. به گفته آنها، پراید در مدل ۱۳۱ قیمتی برابر با ۲۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان دارد که از تثبیت قیمت این خودرو حکایت می‌کند. همچنین پراید در مدل ۱۱۱ نیز اگرچه در هفته‌های قبل با افزایش قیمت روبه‌رو شده بود، با این حال طی هفته جاری تغییری نداشت تا با همان قیمت ۲۱‌میلیون و ۷۰۰ هزار تومان خود به فروش برسد؛ اما سری به بازار دنا بزنیم، خودرویی که در این هفته ثبات قیمت را تجربه کرد تا مشتریان، این محصول را با قیمت ۴۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان خریداری کنند.

از دنا که بگذریم، سراتوهای مونتاژی سایپا نیز که قیمت‌گذاری‌شان آزاد است، تغییر خاصی در هفته جاری نداشته‌اند. بر این اساس، سراتوی اتومات هم‌اکنون ۹۱ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود و این در حالی است که مدل دنده‌ای آن قیمتی برابر با ۷۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان دارد. در بین دیگر خودروهای بازار اما تندر-۹۰‌ نیز بدون تغییر قیمتی خاص، این هفته را به انتها رساند. بر این اساس، تندر اتومات که در ایران خودرو به تولید می‌رسد، در حال حاضر قیمتی برابر با ۴۹ میلیون تومان دارد و تندر پارس‌خودرو نیز ۴۰ میلیون تومان خرید و ‌فروش می‌شود. پارس‌تندر نیز طی هفته جاری ثبات قیمت را تجربه کرده و در حال حاضر قیمتی برابر با ۴۱ میلیون تومان دارد.

 

Related posts