افزایش نرخ بیکاری با تمرکز بیشتر بر کنترل تورم

افزایش نرخ بیکاری با تمرکز بیشتر بر کنترل تورم

افزایش نرخ بیکاری با تمرکز بیشتر بر کنترل تورم

عضو هیات رئیسه خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی تلاش دولت را برای کاهش تورم قابل تقدیر دانست و گفت: تمرکز بر مساله تورم بیش از این می‌تواند آسیب‌های جدی به همراه داشته باشد و بر نرخ بیکاری بیافزاید.

محسن شرکاء در گفت‌و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، با اشاره به اینکه مفهوم کار در ایران تعریف نشده است، اظهار کرد: در قانون کار کارگر، کارفرما و دولت هر کدام تعریفی دارند اما برای اصل موضوع یعنی مفهوم کار که این سه را در بر می‌گیرد تعریفی ارائه نشده است.

وی با بیان اینکه علاوه بر کار برای مفهوم بهره‌وری نیز در نظام تعریفی ارائه نشده است، ادامه داد: متاسفانه بهره‌وری کار و سرمایه در نظام حقوقی تعریفی ندارند و از جایگاه مناسبی برخوردار نیستند در حالی که این‌ها مسیر توسعه هستند.

عضو هیات رئیسه خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی افزود: تا مفاهیم کار و بهره‌وری در زندگی و رفتار ما شکل نگیرد نمی‌توان به توسعه یافتگی دست یافت. باید تمام انرژی و توان خود را صرف نهادینه شدن این مفاهیم در رفتارهای اجتماعی خود کرده تا به عنوان فرهنگ در جامعه شکل گیرند.

شرکاء با تاکید بر اینکه کار باید به عنوان یک ارزش تلقی شود، عنوان کرد: زمانی که کار کردن به عنوان یک ارزش تلقی و مفهوم کار در جامعه نهادینه شود آنگاه توسعه در زندگی شکل می‌گیرد.

وی قوانین اقتصادی از جمله نظام بانکی و مالیاتی را مربوط به گذشته دانست و گفت: با نظام بانکی گذشته نمی‌توان سهمی در جامعه جهانی داشت، با نظام مالیاتی پر ایراد دیروز نمی‌توان به جایگاه بین‌المللی دست پیدا کرد و با قوانین فعلی فضای سالم برای رقابت ایجاد نمی‌شود.

عضو هیات رئیسه خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی با بیان اینکه بخش خصوصی بیش از هر چیزی دیگری به فضای سالم و بستر مناسب برای رقابت نیاز دارد، یادآور شد: امروز بخش خصوصی به نقدینگی و کمک‌های دیگر نیاز ندارد بلکه تقاضای اصلی بخش خصوصی ایجاد فضایی سالم برای فعالیت و رقابت است.

کنترل تورم

شرکاء اضافه کرد: به دلیل اینکه اقتصاد سیاست‌زده شده است و بر مبنای سیاست‌زدگی برای اقتصاد تصمیم‌گیری می‌شود چنین فضای سالم و رقابتی در دسترس نیست. در فضای مسموم و رانتی نمی‌توان به رقابت پرداخت. خوشبختانه امروز تمام مسئولین در برنامه‌های کلان کشور به این مساله واقف‌اند و لازم است تا جهادی در راستای ایجاد بستر مناسب صورت گیرد.

وی با تاکید بر اینکه اقتصاد مقاومتی مساله جدیدی نیست، ادامه داد: پس از جنگ جهانی دوم در آلمان این مفهوم شکل گرفت و امروز می‌بینیم که آلمان رکن اصلی تکنولوژی در دنیاست. همچنین مفهوم اقتصاد مقاومتی بعد از استفاده از بمب اتمی در هیروشیما در ژاپن شکل گرفت و امروز شاهد این هستیم که ژاپن از نظر درآمد سرانه جزء 10 کشور برتر دنیاست.

عضو هیات رئیسه خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی ایران را شایسته تحولاتی در بخش اقتصاد دانست و اظهار کرد: در کشوری که خداوند نعمات بسیاری به بشر داده شده است باید سرعت توسعه یافتگی بیشتر بوده و درآمد سرانه مردم به مراتب بیش از این اعداد و ارقام باشد. مشخص است که نتوانسته‌ایم از این نعمات و ثروت‌های خدادادی آنگونه که شایسته است بهره‌برداری کنیم و از این ثروت برای جامعه تولید درآمد داشته باشیم.

وی برای تحقق چنین تحولاتی اصلاح قوانین را ضروری تلقی کرد و افزود: باید در طرح قوانین و تصمیماتی که اخذ می‌شود تجدید نظر صورت گیرد و فضایی سالم برای رقابت بخش خصوصی ایجاد شود. قطعا ایرانیان در فضای سالم، خط‌کشی‌شده و شفاف می‌توانند در جهان سهم قابل توجه و در خور این کشور را از آن خود کنند.

شرکاء با تاکید بر اینکه آنچه که از دولت گذشته به دولت تدبیر و امید به ارث رسیده مشکلات زیادی برای آن ایجاد کرده است، اضافه کرد: نمی‌توان در یک مجموعه 10 واحدی زندگی کرد و با هشت واحد راجع به اصول اختلاف نظر داشت. بنابراین چیزی که مسلم است این است که اقتصاد همواره می‌تواند در یک فضای عالمانه، گفتگو و دوستانه رشد کند.

عضو هیات رئیسه خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی با اشاره به اینکه دولت یازدهم تمام انرژی و توانش را در راه رسیدن به این تعامل گذاشت، تصریح کرد: دولت فعلی سعی کرد تا با حفظ تمام اصول و ارزش‌ها بتواند در بخش اقتصاد به تعاملی منطقی برسد. صرف نظر از سایر زوایای توافق هسته‌ای آن بخشی که برای اقتصاد کشور می‌تواند مفید باشد شکل گرفت و آن فضای آرامی که برای تحول اقتصادی به آن نیاز بود به دست آمد. این فضا برای اینکه تلاشگران و تولیدکنندگان بتوانند در راستای ایجاد ارزش افزوده اقتصادی گامی بردارند مفید واقع می‌شود و دستاورد دولت در این زمینه قابل تقدیر است.

وی با بیان اینکه در دولت نهم و دهم تجربه تورم بیش از 43 درصد را داشتیم، عنوان کرد: رکود و تورم بزرگ‌ترین و سخت‌ترین آسیب‌های ممکن برای اقتصاد هستند. دولت یازدهم توانست تورم را کنترل کند و به حدود 11 درصد برساند اما تمرکز بر این مساله بیش از این می‌تواند آسیب‌های جدی به همراه داشته باشد و بر نرخ بیکاری بیافزاید.

شرکاء تصریح کرد: بخش تولید کشور نیازمند تفکری نو و تزریق منابع با نرخ‌های منطقی،‌ تسهیلات و تکنولوژی است. باید در این بخش سرمایه‌گذاری صورت بگیرد. از طرف دیگر مشکل بیکاری جوانان تحصیل‌کرده بزرگ‌ترین خطری است که جامعه را تهدید می‌کند زیرا علاوه بر آسیب‌های اقتصادی آسیب‌های اجتماعی زیادی نیز به همراه دارد.

عضو هیات رئیسه خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی معتقد است: اکنون لازم است تا دولت برای بخش تولید تصمیمات جدی و کارساز بگیرد. دیگر نباید تمرکز بر کاهش تورم در دستور کار قرار گیرد و تسهیلات و منابع ارزان قیمت باید به سمت تولید هدایت شوند.

 

Related posts